sprzedaż na ebay wsparcie pozycjonowania

Sprzedaż na eBay – wsparcie pozycjonowania SEO

Sprzedaż na eBay dopiero staje się popularna w Polsce, gdyż dotąd allegro doskonale pełniło swoją funkcję. Nie dociera ono jednak do tak dużej liczby potencjalnych klientów co eBay.

Przy tym stale rośnie liczba polskich przedsiębiorców chcących sprzedawać zagranicą.Wielu z nich, początkowo zniechęciła się do eBay nie wiedząc, iż nie wystarczy założyć konto i wystawić aukcje. eBay bowiem rządzi się podobnymi prawami co Google.

Istnieje na nim algorytm Cassini, który promuje aukcje w zależności od spełnienia pewnych wymagań.

Czynności SEO zwiększające sprzedaż na eBay

W przeciwieństwie od Allegro, na eBay znajduje się znacznie większa liczba ogłoszeń. Tym samym jeszcze trudniej przebić się na początek kategorii.

Służą temu odpowiednie opcje dodatkowe, lecz wśród tysiąca innych aukcji i specyficznego systemu ocen sprzedaży nie jest to czynność wystarczająca.

Aukcja musi:

 • mieć bardzo dobrze dobrane zdjęcie zachęcające do wejścia na stronę,
 • doskonale opracowany tytuł, który w tym wypadku jest kwintesencją działań SEO – przez niewłaściwy dobór słów aukcja może nawet być niewidoczna w wyszukiwaniu,
 • mieć dopracowane elementy – w tym szczególnie opis pod frazy SEO oraz, co bardzo istotne, odpowiedni dobór kategorii podczas wystawiania aukcji, który znacząco wpływa na liczbę wyświetleń,
 • posiadać bardzo dobrze przetłumaczoną ofertę z użyciem fraz w obcym języku – co wymaga jego doskonałej znajomości,
 • być poprzedzona dokładnym researchem fraz najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce przez użytkowników Ebay, gdyż algorytm promuje aukcje „odpowiadające” na ich potrzeby.

Trudno spełnić te wszystkie wymagania sprzedawcy z Polski, pomijając barierę językową, gdyż wiele z wymienionych to czynności specjalistyczne. Już jednak kilka firm w Polsce świadczy usługi wspierające sprzedaż na eBay dla rodzimych przedsiębiorców.

Outsourcing w budowaniu pozycji sprzedawcy eBay

Poza czynnościami początkowymi, które skupiają się na opracowaniu stron wielu aukcji, outsourcing polega w dużej mierze na budowaniu wizerunku sprzedawcy na eBay.

Jest to już działanie stałe, a składa się na nie obsługa klienta, którą ten serwis aukcyjny pieczołowicie pielęgnuje. Sprzedawca z najwyższymi notami obsługi klienta są bowiem promowani i posiadają najwyższą ilość wyświetleń.

Zatem pomijając w tym miejscu marketing, a zwracając uwagę na status sprzedawcy, należy zauważyć, że jest ona zależna od: obsługi klienta, szybkości wysyłek, cen towarów, wielkości sprzedaży, a także ocen użytkowników.

Nie sposób jednak nie zwrócić uwagi, iż są to czynności wtórne, w wielkim stopniu zależne od outsourcingu. Trudno bowiem o dobrą sprzedaż i dużą ilość wyświetleń bez wdrożenia czynności wcześniej opisywanych.

Jednak dzięki wysiłkom można „awansować” na wyższa pozycję w rankingu sprzedawcy. Należy jednak spełnić kilka wymagań:

 • konto na eBay powinno istnieć co najmniej 90 dni,
 • musi to być przy tym konto firmowe,
 • 100 transakcji na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy,
 • w tym czasie obrót musi przekraczać 1000 euro,
 • opinia innych użytkowników o sprzedawcy nie mogą spaść poniżej 98%,
 • a spory nie mogą przekroczyć wskaźnika 0.3%.

Awans na eBay nie jest zatem łatwy, bo przede wszystkim wymaga czasu, ale idą za tym również namacalne korzyści, jak zniżki podczas wystawiania aukcji oraz od prowizji po sprzedaży.

Oceniane są przy tym dwie kategorie – najlepsza oferta oraz najlepszy sprzedawca (ilość pozytywnych komentarzy), ale to jeszcze nie elita.

Sprzedaż na eBay – co zyskuje elita

Do elity eBay wstępuje się z chwilą otrzymania miana PowerSeller. Bierze się wówczas udział w specjalnym programie dla sprzedawców, który daje zupełnie namacalną gratyfikację w postaci:

 • dodatkowych rabatów,
 • całkowitego zniesienia prowizji od sprzedaży
 • oraz wielu innych opłat.

Większa część warunków wstąpienia obejmuje już wymienione, dodatkowo jednak należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zasad serwisu, jak również nie przekroczyć wskaźnika sporów powyżej 1%.

Sprzedaż zagraniczna staje się tym samym jeszcze bardziej opłacalna, a transakcje zaczynają być liczone w setkach, jeśli nie tysiącach w skali każdego miesiąca. O tym wszystkim warto wiedzieć zaczynając swoją przygodę sprzedaży na eBay.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email