sprzedaż internetowa ebay

4 regulaminowe zasady sprzedaży na Ebay

Ebay jest największą platformą handlową na świecie, na której sprzedaż mogą prowadzić osoby prywatne. Kontrola takiego przedsięwzięcia wymaga nałożenia na użytkowników zasad, których muszą przestrzegać.

Sprzedawcy przy tym muszą się dostosować w większym stopniu niż kupujący, gdyż zasady sprzedaży na Ebay chronić mają szczególnie tych drugich.

Serwis, jak i wszystkie do niego podobne, wielokrotnie odnotowywał różnego typu oszustwa i straty kupujących.

Hasło „bezpieczne zakupy” stało się więc jego priorytetem, ponieważ Ebay bazuje wyłącznie na zaufaniu społecznym. Bez tego zaufania przestałby istnieć.

Najważniejsze zasady sprzedaży na Ebay

Jak to w życiu bywa, o zaufanie to dba zarówno platforma Ebay, jak i sprzedawcy, którzy zaakceptowali regulamin i się do niego stosują.

Jest to jednak odpowiedzialność złożona, bo też niejeden sprzedawca robi również na Ebay zakupy. Tym samym, a także bez tego, wiele osób rozumie i bez regulaminu sens dbania o właściwe zachowanie i uczciwość na portalu, która nie ogranicza się wyłącznie do poważnych oszustw finansowych czy wyłudzeń, ale nawet do zgodnego z prawdą opisu sprzedawanych na aukcjach przedmiotów.

Zasady sprzedaży na Ebay dotyczą więc nie tylko tych spisanych, lecz również tych moralnych, które uczciwość nakazują. Z tym jednak serwis poradził sobie dawno temu poprzez system ocen sprzedających – wszelkiego typu przekłamania skutkują niskimi ocenami, które na Ebay bierze się bardzo poważnie wiedząc, że są one podstawowym wyznacznikiem rzetelności sprzedawcy.

System ten działa już samoczynnie i nie trzeba go kontrolować. Aczkolwiek istnieją jeszcze pewne zasady spisane.

Należą do nich:

 1. Zasady sprzedaży na Ebay towarów dopuszczonych do obrotu i zakazanych.
 2. Zasady dotyczące rodzajów sprzedawanych przedmiotów.
 3. Zasady dotyczące wystawiania na aukcjach ofert oraz sprzedaży.
 4. Zasady związane z płatnościami w serwisie.

Powyższe zasady omówimy krótko poniżej.

Zasady sprzedaży na Ebay dotyczące towarów

Wymienione zasady dotyczą w szczególności towarów, które nie mogą być sprzedawane, a należą do nich m.in.: artykuły policyjne, wyroby medyczne, losy loterii, dekodery satelitarne, art. tylko dla dorosłych i wiele innych.

Poza przedmiotami zabronionymi zasady sprzedaży na Ebay dotyczą również towarów posiadających pewne ograniczenia, co również skupia się na kilkudziesięciu przedmiotach, wśród których m.in. znajdują się: papiery wartościowe, alkohole, tytoń, art. żywnościowe, baterie i wiele innych.

Do oddzielnej kategorii, która wymaga ostrożności, należą wszystkie przedmioty, które potencjalnie mogą naruszać czyjeś prawa autorskie.

Trudno rozpoznawalne są w tym względzie np.: perfumy, markowe artykuły sportowe podrabiane w wielu miejscach na całym świecie. O autentyczności przedmiotów często świadczy obecność odpowiednich znaków towarowych, lecz i te bywają podrabiane.

Warto więc dbać o sprawdzanie ich pochodzenia, bo zarzuty w tym kierunku zwykle skutkują zawieszeniem konta.

Zasady sprzedaży dotyczące rodzajów towarów

Ograniczenia w tym miejscu wiążą się z ochroną kupujących zarówno przed zakupem niepewnej wartości materialnej – dotyczy to np.:

 • konkursów czy loterii, w których można wygrać ale i przegrać,
 • różnego rodzaju premii,
 • akcji charytatywnych.

Można jednak sprzedawać przedmioty w przedsprzedaży, a także kompilacje i treści informacyjne.

Zasady związane ze sprzedażą i wystawianiem ofert

W tym wypadku zasady obejmują wiązkę różnego rodzaju regulaminowym wskazań dotyczących wielu aspektów funkcjonowanie platformy, m.in.:

 • uiszczania opłat za wystawione aukcje i zrobione zakupy,
 • stosowania wulgaryzmów i przekleństw,
 • unikania duplikowania ofert handlowych, unikania używania słów kluczowych oraz rzetelnego opisywania sprzedawanych przedmiotów,
 • ograniczeń związanych z dodawanymi do aukcji łączami,
 • podawania lokalizacji sprzedawanych przedmiotów,
 • oraz ogólne zasady sprzedaży i prowadzenia strony profilowej.

Regulamin zawiera również zasady związane ze sprzedażą przedmiotów poza Ebay.

Zasady sprzedaży na Ebay dotyczące płatności

Dotyczą głównie dozwolonych form płatności oraz dopłat.

Sprzedawcy mają do wyboru akceptowanie kilku rodzajów wpłat, poprzez: PayPal, zwykły przelew, pobranie, płatność gotówką przy odbiorze.

Nie różni się to zatem od systemu, do którego przyzwyczaiło nas Allegro. Jednak na Ebay prowadzi się sprzedaż zagraniczną i z takim nastawieniem angażują się w nią Polacy.

Trzeba zatem przystosować metody płatności do możliwości i wygody obcokrajowców.

Niewątpliwie najlepszą formą płatności jest tu PayPal.

Regulamin wyklucza też wiele form płatności, które nie są w pełni bezpieczne dla wszystkich stron.

Proste zasady

Zasady sprzedaży na Ebay dotyczą jeszcze dopłat. W pewnym stopniu chronią kupujących, których sprzedawcy nie mogą obciążać w sposób wykraczający poza regulamin.

Sprzedawcy nie mogą również przerzucać opłat, które ponoszą w związku ze sprzedażą. Wypracowano w tym celu tzw. zasady dotyczące unikania opłat.

Przestrzeganie wszystkich wymienionych zasad buduje zaufanie do platformy Ebay, co zwrotnie przyczynia się do zadowolenia wszystkich stron biorących udział w transakcjach.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email