amazon fulfillment

Amazon fulfillment – najwyższych lotów logistyka

Fulfillment w tłumaczeniu na język polski i w poruszanym tu kontekście można rozumieć jako zapewnienie pełnej obsługi klienta i sprzedawcy. Fulfillment Amazon jest jednak bardzo specyficzny i w niezwykły sposób zorganizowany.

Jest to ogromna inwestycja, dzięki której zwykły sklep internetowy stał się światowym gigantem e-commerce obecnym niemal we wszystkich ważniejszych krajach na wielu kontynentach.

Obsługa dzięki temu systemowi należy do najlepszych na świecie i trudno wyobrazić sobie coś, co by ją zastąpiło.

Co jest wyjątkowego w Amazon fulfillment?

Wyjątkowy, a jak się zdaje jedyny na świecie, jest system dostarczania przesyłki do klienta. Należy wyobrazić sobie sytuację, w której kupujemy coś upragnionego w Australii. Trudno wyobrazić sobie odleglejszą lokalizację. Robimy to przy tym z domu.

Być może dotąd nic w tym wyjątkowego, coraz częściej robimy zakupy przez Internet, a szczególnie dotyczy to towarów niedostępnych w Polsce. Jednak w przypadku zakupu na Amazon, przedmiot wyprodukowany w Australii, nieobecny gdzieś indziej na świecie, otrzymujemy na drugi dzień po zakupie. To prawie czary.

Fulfillment na Amazon to właściwie system logistyki, aczkolwiek obejmuje on kompleksowe usługi, zatem: magazynowanie, transport do klienta, odbiór zwrotów i reklamacji itd.

Jest on wyjątkowy dlatego, że niemal całkowicie przejmuje za sprzedawcę wszystkie jego obowiązki poza kierowaniem sprzedażą.

Przedsiębiorca ogranicza swoje działania do wystawiania przedmiotów, ich wyszukiwania, produkcji, reklamy, angażowania się w analizę rynku, w plan marketingowy, lecz nie musi zawracać sobie głowy tym, co jest niezwykle czasochłonne i wymaga zatrudniania nowych pracowników – składu, pakowania przedmiotów, ich codziennych wysyłek itd.

Funkcję tę przejmuje za niego Amazon Fulfillment.

Jak funkcjonuje Amazon fulfillment?

Amazon zaczynał od handlu książkami w piwnicy w Seattle. Sukces jaki odniósł po latach nie przyszedł jego twórcy na myśl. Chciał on jedynie prowadzić księgarnię online. Już jednak po kilku tygodniach funkcjonowania sklepu zamówieniom nie było końca.

A wszystko to dzięki zaangażowaniu w wyszukiwanie odpowiedniego, poszukiwanego przez klientów towaru, wówczas pozycji książkowych, w przystępnych, okazyjnych cenach.

Taka też pozostała polityka Amazon (i fulfillment) – liczy się w nim najwyższej jakości obsługa, dobre ceny i zaspokajanie potrzeb klientów.

Stany Zjednoczone to jednak duży kraj, a zakupy dokonywane były z jego każdej części. Klienci musieli więc stosunkowo długo czekać na przesyłkę. Choć nikt się na to nie skarżył, przeszkadzało to inicjatorowi inwestycji.

W ten sposób zaczęły powstawać duże magazyny w wielu miejscach USA. Dzięki temu, choć firma istniała w Seattle, klient z Nowego Jorku, gdzie powstał magazyn, mógł otrzymać zakupioną książkę już na drugi dzień. Wtedy już jednak książki nie były jedynym towarem, którym Amazon obracał.

Magazynów powstawało coraz więcej. Wkrótce też wyszły poza Amerykę Północną. Amazon stał się dominującym na świecie sprzedawcą e-commerce gwarantującym klientom obsługę przełamującą jakiekolwiek granice.

Jego globalny charakter wynika właśnie z tej obsługi, w której klient kupujący przedmiot na drugim końcu świata otrzymuje go na drugi dzień, tak jakby robił to w lokalnym sklepie. Świat niewątpliwie skurczył się przez Amazon.

Prostota i skuteczność

Prosty system fulfillmentu na Amazon szybko znalazł naśladowców. Jego podstawowe cechy okazały się przełomowymi dla handlu zagranicznego, są przy tym niezwykle proste:

  • sprzedawca oddaje towar do magazynu w danym kraju, w którym chce go sprzedawać,
  • po zakupie pracownicy Amazon pakują produkt i dowożą go do klienta,
  • przyjmują ponadto reklamacje i zwroty.

Amazon fulfillment pełni więc funkcję „zewnętrznego pracownika” dla wystawiającego przedmioty na sprzedaż.

Wiąże się to z pewnymi kosztami, które są dla przedsiębiorców oczywiste – obejmują bowiem magazynowanie i wysyłki kurierskie, ale korzyści płynące z tego rodzaju współpracy w handlu zagranicznym są nieocenione.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email