seo long tail

Czym jest pozycjonowanie long tail?

Pozycjonowanie stron internetowych oznacza ciąg czynności, które mają na celu wprowadzenie witryny na wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Jest to proces skomplikowany, rozbudowany, a przede wszystkim czasochłonny.

Efekt natomiast nie jest dany na stałe – po osiągnięciu zamierzonego celu w postaci wysokiej pozycji strony w Top 10 należy nieustannie dbać o poprawę i utrzymanie tej pozycji, gdyż bierność doprowadzić może do jej utraty.

Pozycjonowanie stron jest więc procesem dynamicznym i ciągłym.

Czym jest tradycyjne pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to ogólny termin stosowany do wyrażenia całokształtu prac nad promowaniem strony internetowej lub sklepu.

Tutaj jednak skupimy się na pozycjonowaniu fraz, czyli jednym z elementów optymalizowania strony www, które to optymalizowanie dotyczy znajdujących się na niej tekstów.

Pozycjonowanie strony internetowej w swojej czystej formie polega na wykorzystywaniu obserwacji i analiz fraz wpisywanych w wyszukiwarce przez użytkowników Internetu.

Dla każdego słowa można odnaleźć z użyciem narzędzi pozycjonerskich wartość liczbową określającą zainteresowanie danym hasłem.

  • Dla przykładu, zadając pytanie o to, która z wysp jest najpopularniejsza na wakacje wśród użytkowników planujących urlop oraz przyjmując, że wskaźnikiem owego zainteresowanie będą rozmowy na jego temat oraz próby zbierania informacji, wystarczy określić ile razy w wyszukiwarce użytkownicy wpisywali nazwę każdej z wysp: Teneryfa, Bali, Barbados, Madagaskar i inne.
  • Analiza tej ilości jest podstawowym materiałem służącym pozycjonowaniu strony internetowej. Kiedy już wiadomo, że na przykład Teneryfa to 1500 wpisów miesięcznie z zapytaniem, a Madagaskar 500, można uznać, że teksty o Teneryfie będą najchętniej czytane, ale również, że otwarciu wirtualnego lub stacjonarnego biura podróży powinna towarzyszyć akcja promocyjna dotycząca Teneryfy.
  • Oczywiście należy regularnie badać stabilność i zmiany tendencji – to w pozycjonowaniu istotna kwestia na potrzeby dalszych dziań, a dla biura podróży kluczowe zagadnienie przy podejmowaniu dalekosiężnych decyzji biznesowych.

Natomiast pozycjoner SEO zyskuje dzięki powyższemu informacje na temat fraz, które powinny znaleźć się na stronie Klienta, by ta była chętnie i często odwiedzana.

Na powyższym przykładzie można więc uznać, iż jeśli znajdą się na niej teksty o Teneryfie (fraza „Teneryfa” i pochodne), zanotuje się na niej większą liczbę wejść, niż na stronie poświęconej wyspie Madagaskar.

W tym momencie przejść można do wątków proceduralnych, w których zapadają decyzje, jakie napisać teksty na stronę Klienta, by odwiedzających do niej przyciągnąć.

Jeśli więc Klient prowadzi wspomnianą wyżej działalność usługową, nie tylko wiadomo, iż na stronie powinny się pojawić teksty o danej wyspie w największej ilości, lecz również, iż nazwa tej wyspy powinna być wymieniana w innych artykułach: o Bali, Barbadosie, w czym na przykład mogą pomóc teksty blogowe.

Tak z wykorzystaniem sprawdzonych analiz pracy wyszukiwarki powstaje zaplecze tekstowe stron internetowych, tworzonych i pozycjonowanych na określone frazy.

W klasycznym pozycjonowaniu frazy te były pojedynczymi słowami wplatanymi w tytuły i treść artykułów na stronie. Pojawiło się jednak pozycjonowanie long tail.

Charakterystyka pozycjonowania long tail

Long tail oznacza po angielsku „długi ogon”. Pojęcie to dobrze charakteryzuje wykorzystanie bardziej rozbudowanych, doprecyzowanych fraz.

Kontynuując więc przygodę z biurem podróży można zakładać, że wiele osób szuka określonej opcji wczasów za granicą: możliwości wyjazdu z rodziną, z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem, czy obejmujących dodatkowe atrakcje w cenie.

Podczas budowania treści na stronie Klienta, pozycjonerzy mogą sprawdzić również zainteresowanie tymi zagadnieniami, wyrażane poprzez wpisy w wyszukiwarce, dzięki czemu zyskują dodatkowe dane wyrażone w konkretnych liczbach zapytań niesięcznie.

Jeśli przykładowa Teneryfa bije rekordy zainteresowania, z oczywistych względów artykuły o niej znajdują miejsce na stronie www, jednak stosowane są już również dłuższe frazy, wśród których znaleźć się może „Teneryfa wczasy w wakacje z rodziną” i inne.

Ta właśnie dłuższa fraza, to fraza rozbudowana, cechująca pozycjonowanie long tail.

Frazy „long tail” spełniają więc rolę jakościową:

  • zaspokajają wymagania wielu Internautów wobec wyników wyszukiwarek,
  • pozwalają uzyskać szybką odpowiedź na problem lub potrzebę znalezienia określonych, pogłębionych informacji,
  • wykorzystują często niezagospodarowaną przez konkurencję przestrzeń.

Ostatnie trendy w SEO ukazują, że warto o frazy long tail nadpisywać nawet te standardowe, ponieważ jest to skuteczna metoda zapewniania stronie oryginalnej i niepowtarzalnej treści.

Również względem SEO jest to metoda zwiększająca efektywność pozycjonowania – tańsza, gdyż long tail, zwane potocznie pozycjonowaniem szerokim, generuje dodatkową konwersję i wpływa pozytywnie na stabilność lub zwiększenie liczby odwiedzin na pozycjonowanej stronie www.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email