ebay fulfillment jak korzystać

Ebay fulfillment – jak z niego korzystać

eBay fulfillment to w pewnym stopniu pojęcie abstrakcyjne, gdy porówna się do je fulfillmentu świadczonego przez Amazon.

Platforma eBay, choć równie duża, pozostaje bowiem nadal serwisem aukcyjnym, który przede wszystkim nastawiony jest na aukcje internetowe osób prywatnych, choć ostatnio to się zmienia.

Świadczone przez nią usługi polegają więc w największym stopniu na umożliwieniu komunikacji między kupującym a sprzedającym i nic ponadto. W handlu zagranicznym na eBay istnieje jednak fulfillment zewnętrzny, który można wykorzystać.

Czym jest fulfillment?

Fulfillment oznacza wsparcie sprzedażowe polegające na przejęciu przez zewnętrzną firmę usług logistycznych. Najlepszym przykładem jest tu Amazon, który jako jedyny oferuje takie usługi w ramach własnej działalności e-commerce.

Polegają one w tym wypadku na tym, iż sprzedawca, w przypadku Amazon wyłącznie zarejestrowany przedsiębiorca, a na eBay również osoba prywatna (np. artysta), przesyłają swoje wyroby/towar do magazynu Amazon w kraju docelowym, do którego w danym języku kierują oferty na platformie internetowej.

Jeśli więc sprzedajemy w Niemczech, przesyłamy je do magazynu w Niemczech.

Działania te sprowadzają się w praktyce do niezwykle szybkiej obsługi klientów. W przypadku omawianego tu przykładu, po zakupie na stronie sprzedawcy, towar wysyłany jest do klienta z Niemiec, dzięki czemu znacząco skraca się czas oczekiwania.

Klient jest zadowolony, a sprzedawca oszczędza mnóstwo czasu dzięki temu, że logistyką zajmuje się firma zewnętrzna. Jak już wiadomo jest to zarówno: magazynowanie, pakowanie oraz wysyłanie kurierem towaru do klienta.

Przez powyższe usługi te nie są tanie – koszty zazwyczaj przewyższają prowizję pobieraną po sprzedaży na platformie, lecz wzrasta dzięki nim obrót, a sprzedawca właściwie czuje się tak, jakby sprzedawał u siebie w kraju.

Nie sposób w tym systemie znaleźć wady.

Zewnętrzny eBay fulfillment

Jak jednak wskazano, jedynie Amazon posiada tego rodzaju system, który proponuje sprzedającym na umowę. Fulfillment na eBay nie funkcjonuje. Nie oznacza to jednak, że nie jest on możliwy.

Biorąc przykład z Amazon powstało wiele firm, które wyspecjalizowały się w fulfillmencie właśnie dla niezależnych przedsiębiorców handlujących online.

W każdym kraju Europy Zachodniej istnieją firmy, które oferują magazynowanie i wysyłkę podmiotom zagranicznym handlującym online.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by polski przedsiębiorca, który chce handlować w dowolnym kraju europejskim, a także poza kontynentem, robił to w taki sposób wykorzystując platformę eBay.

Kolejność czynności i oferta jest następująca:

  • wysyłka większej partii towaru do magazynu mieszczącego się za granicą,
  • magazynowanie prowadzone jest w warunkach, z którymi zawsze wcześniej można się zapoznać,
  • firma, z którą podpisało się umowę, automatycznie informowana jest o sprzedaży, co każdorazowo nie angażuje czasu sprzedawcy,
  • zamówienie jest wysyłane do klienta, a w niektórych krajach dociera do niego na drugi dzień (np. w Wielkiej Brytanii klienci są do tego przyzwyczajeni i firmy fulfillmentowe bardzo o to dbają),
  • przyjmowane są również zwroty i reklamacje.

Dane statystyczne

Polscy przedsiębiorcy od dawna są przyzwyczajeni do tego, że usługi magazynowe i pozostałe kosztują. Dla przykładu dystrybutorzy książek w Polsce pobierają za to od wydawców aż 50%, ceny okładkowej (czasami nawet więcej).

Polski przedsiębiorca może być pewien, że wszystkie opisane usługi fulfillmentowe za granicą nie przekroczą tej wartości, a może się okazać, że będą znacznie tańsze.

Polski outsourcing we wsparciu fulfillmentu na eBay

Problemem jest jednak odnalezienie odpowiedniej firmy, która zajmie się fulfillmentem eBay. Nie chodzi przy tym o to, iż nie znajdzie się o niej informacji, lecz o wybór potencjalnych współpracowników. Zadanie znalezienia odpowiedniej firmy za granicą coraz częściej przejmują polskie firmy outsourcingowe, które często świadczą sprzedawcom inne usługi: analiz sprzedaży, konkurencji, pozycjonowania, marketingowe itd., przy czym należy zaznaczyć, że są to często usługi kompleksowe (należą do takich np. Gogler).

Prowadzą one ponadto negocjacje z firmami fulfillmentowymi i wstępne rozeznanie jakości świadczonych przez nie usług.

Polski przedsiębiorca może więc w tym zakresie liczyć na wsparcie i właściwie być zwolnionym ze wszelkich działań, które go w tym zakresie obciążają.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email