pozycjonowanie stron nauk i niemcy

Jak działają niemieckie aukcje internetowe typu Amazon i Ebay

Platformy handlowe Amazon oraz Ebay mają ze sobą wiele wspólnego i jedną podstawową różnicę – Amazon służy do sprzedaży zarejestrowanym firmom, natomiast na Ebay mogą sprzedawać również osoby prywatne.

Obie platformy są bardzo popularne nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale na całym świecie. Jednak na przykładzie, istnieją jeszcze niemieckie aukcje internetowe typu Amazon i Ebay.

U nas jest to Allegro, u nich Amazon.de, Ebay.de, Scout.24.de. OLX.de. Dhd.24.com, Aurena.at oraz Mobile.de.

Podobieństwa niemieckich aukcji internetowych typu Amazon i Ebay

Niemcy są stosunkowo specyficzni i mają swoje przyzwyczajenia związane z zakupami w Internecie, ale też z wyglądem stron internetowych. W przeciwieństwie do wielu innych nacji preferują dokładność i dużą ilość informacji na temat kupowanych produktów.

Nie oznacza to przy tym, iż chcą na ich temat wiedzieć wszystko, bo co naturalne, poszukują często rzeczy, o których mogą mieć większą wiedzę niż sprzedawca.

Specyficzne, szczegółowe opisy aukcji internetowych są jednak dla nich oznaką zaangażowania sprzedawcy w sprzedaż, jego fachowego podejścia do własnej pracy, rzetelności, na podstawie której można prognozować udaną transakcję.

Przykładowe portale aukcyjne

W taki sposób opracowane są wszystkie wymienione wyżej portale aukcyjne i sprzedażowe. Należy przy tym zwrócić uwagę, że jest ich stosunkowo dużo.

Natomiast kolejną cechą Niemców jest to, iż przywiązują się do swoich własności, a także mają swoje nawyki. Niektóre z wymienionych platform istnieją w Niemczech od dawna i są tam popularne.

Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy planującego sprzedaż online w Niemczech nie jest to jednak rzecz istotna z kilku powodów:

  • Amazon i Ebay przejmują dominującą rolę również w Niemczech, dlatego szukając tam platformy e-commerce nie trzeba wychodzić poza obie wymienione, by dotrzeć do ogromnej ilości potencjalnych klientów,
  • wymienieni giganci są już od dawna w tym kraju i Niemcy traktują oba portale jak własne, w praktyce oznacza to, że nie mają wewnętrznych oporów przed zakupami na nich nawet wtedy, gdy robią zakupy za granicą – co umacnia system bezpieczeństwa transakcji wypracowany w obu serwisach,
  • dzięki Amazon.de i Ebay.de dociera się nie tylko do Niemców, ale też wszystkich odbiorców niemieckojęzycznych z: Austrii, Szwajcarii, Luxemburga, co w jeszcze większym stopniu uwypukla ich zalety i prognozuje wysokie obroty handlowe.

Niemieckie aukcje internetowe typu Amazon i Ebay nie są pomocne w handlu w Niemczech, gdy myśli się o jego dużej skali. Żaden portal nie ma tam takiej siły, jak w Polsce Allegro.

U naszych sąsiadów tę samą funkcję pełni właśnie Ebay.de i Niemcy są do tego od dawna przyzwyczajeni. Amazon.de jest natomiast równie popularny w wyszukiwaniu towarów zza granicy, ale też najtańszych – przez wzgląd na konkurencję na to właśnie można na Amazon liczyć.

Sukces handlowy online w Niemczech = Amazon.de i Ebay.de

Do sukcesu sprzedaży online w Niemczech potrzebne są zatem tylko dwie wymienione w tytule platformy. Ebay funkcjonuje w Polsce już od dawna. Amazon pojawił się u nas w 2018 roku.

Aktualnie nic nie ogranicza przedsiębiorcy z Polski do handlowania na całym świecie na obu platformach.

Do handlu należy się jednak przygotować co wymusza kierunek oferty handlowej. Pomagają w tym firmy outsourcingowe, wśród których obecnie prym wiedzie Gogler.

Profesjonalnie tłumaczą one treść wspomnianych ofert, pozycjonują stronę sprzedawcy i stosując słowa kluczowe, dostosowują treść do preferencji kulturowych użytkowników w danym kraju.

Podsumowując działanie Ebay i Amazon za Odrą

Planując strategię sprzedaży zagranicznej u naszych sąsiadów, niemieckie aukcje internetowe typu Ebay i Amazon można więc pominąć, aczkolwiek z jednym wyjątkiem. Wszystkim wiadomo, że coraz częściej dokonuje się zakupów z użyciem urządzeń przenośnych i jest to powszechna praktyka.

Dlatego wejście na rynek niemiecki poza Amazon i Ebay powinno uwzględnić również Mobile.de.

Zapewni to dostęp, nie bez przesady, do dziesiątek milionów użytkowników w każdym wieku, którzy preferują taką formę zakupów online.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email